Umeå Kommun · Västerbottens län
Väder i Röbäck
I dag halvklart och upp till 6°, 2° varmare än normalt. I morgon halvklart, 2° till 7°.
Just nu i Röbäck
Uppmätt kl 18:00 vid SMHI:s station Umåker (2,7 km)
Halvklart · känns som 3°
- Vind 5 m/s nordvästlig, byar 9
- Luftfuktighet 82 %
- Sol 07:39–15:06
I perspektiv
+2°
Dagens högsta 6° mot normalt 4° för början av november.
Normalt för årstiden – hälften av alla dagar ligger mellan 1° och 6°. Jämfört med alla dagar 29 okt–16 nov 1991–2020.
8 dagar av 10: −2°–8°hälften: 1°–6°rekord för datumet
Högsta dagstemperatur den 7 november 1991–2020: 12,6° (2020) · lägsta: −3,2° (1998)
Närmaste 48 timmarna
temperatur nederbörd per timme
Röbäck – prognos 9 dygn
normalt spann för datumet prognos
- Idag7/11Halvklart6°6°–6 m/s6m/s
- Imorgon8/11Halvklart2°7°–6 m/s6m/s
- Mån9/11Halvklart2°6°–5 m/s5m/s
- Tis10/11Mulet−1°3°–3 m/s3m/s
- Ons11/11Mulet−5°2°2,6 mm34 %3 m/s3m/s
- Tor12/11Underkylt regn−1°3°8,8 mm64 %5 m/s5m/s
- Fre13/11Mulet−3°0°–34 %5 m/s5m/s
- Lör14/11Mestadels klart−4°0°–5 m/s5m/s
- Sön15/11Halvklart−3°1°–5 m/s5m/s
Prognos: MET Norway (Meteorologisk institutt, CC BY 4.0), modellkörning 7/11 17:30. Det streckade normalspannet går från medelvärdet av dygnets lägsta till medelvärdet av dygnets högsta temperatur för datumet (1991–2020, SMHI:s station Umeå Flygplats).
Senaste 60 dagarna och prognosen – dag för dag mot det normala
Senaste 30 dagarna har 21 av 30 dagar varit minst en grad varmare än normalt. Snittet: +1,9° mot normalt (dagens högsta, Umeå Flygplats).
8 september 2026idagprognos
kallare normalt varmare än normalt för datumet
Klimatet i Röbäck månad för månad
Normalvärden 1991–2020. Färgerna visar medelvärdet för dagens högsta temperatur.
| Månad | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max (medel) | −2,6° | −2,5° | 1,6° | 6,7° | 12,9° | 18,0° | 20,9° | 19,3° | 14,3° | 7,2° | 2,0° | −0,8° |
| Min (medel) | −10,4° | −11,0° | −7,4° | −2,5° | 2,1° | 7,3° | 10,7° | 9,5° | 5,1° | 0,1° | −4,0° | −7,9° |
| Nederbörd | 49 mm | 36 mm | 34 mm | 33 mm | 43 mm | 49 mm | 68 mm | 77 mm | 57 mm | 70 mm | 68 mm | 60 mm |
| Dagar med regn ≥1 mm | 10 | 8 | 7 | 6 | 8 | 8 | 9 | 9 | 8 | 10 | 12 | 11 |
| Dagar med snötäcke | 29 | 27 | 29 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 13 | 26 |
| Dagsljus (15:e) | 5,6 h | 8,8 h | 11,8 h | 15,1 h | 18,4 h | 20,8 h | 19,5 h | 16,3 h | 12,9 h | 9,8 h | 6,5 h | 4,4 h |
Källa: SMHI:s öppna observationsdata, kvalitetskontrollerade, normalperiod 1991–2020 – temperatur från Umeå Flygplats (4,8 km bort); nederbörd från Umeå-Röbäcksdalen (2,5 km bort); snödjup från Vännäs D (22 km bort). Högsta uppmätta temperatur vid stationen under perioden: 32,2° (23 juli 2014). Lägsta: −35,1° (6 januari 2003). Så räknar vi
Klimatet i Röbäck i korthet
- Varmaste månaden
- Juli20,9° på dagen
- Kallaste nätterna
- Februari−11,0° i snitt
- Mest nederbörd
- Augusti77 mm (året 644 mm)
- Snötäcke
- 148 dagar/åroftast oktober–april
- Dagens längd
- midsommar 20 h 53 minmidvinter 4 h 19 min
Röbäck utanför Umeå har sommardagar kring 21 grader i juli och långa vintrar med nätter nära minus 11 grader. Snö ligger i genomsnitt omkring 148 dagar per år.
Hur kall är vintern i Röbäck?
Dagstemperaturen ligger under noll från december till februari, med minus 2,6 grader i januari och minus 2,5 i februari. Nätterna är kalla: minus 10,4 grader i januari och minus 11,0 i februari. Snötäcke finns nästan varje dag från december till mars, i genomsnitt 26 till 29 dagar per månad. April har 20 snödagar och november 13. Totalt blir det omkring 148 dagar med snö per år.
Hur varm är sommaren i Röbäck?
Juli är varmast med en medelmax på 20,9 grader. Augusti har 19,3 grader och juni 18,0 grader. Nätterna i juli ligger kring 11 grader. I maj är dagstemperaturen omkring 13 grader.
Hur mycket regnar det i Röbäck?
Årsnederbörden är 644 mm. Regnigast är augusti med 77 mm, följt av oktober med 70 mm och juli och november med 68 mm. Torrast är april med 33 mm. November har flest dagar med minst 1 mm nederbörd, 12 stycken.
Jämfört med Stockholm är sommaren svalare, 20,9 mot 23,6 grader i juli, och snösäsongen mer än dubbelt så lång. Snövärdena kommer från närmaste snöstation, Vännäs, cirka 22 km bort. Siffrorna är SMHI:s normalvärden 1991–2020.
Vanliga frågor
Hur länge ligger snön i Röbäck?
Omkring 148 dagar per år. December till mars har snötäcke nästan varje dag, och april har i snitt 20 snödagar.
Hur kallt är det i Röbäck på vintern?
Februari är kallast med nätter kring minus 11,0 grader och en medelmax på minus 2,5 grader. Januari är nästan lika kall.
Vilken är den varmaste månaden i Röbäck?
Juli, med en medelmax på 20,9 grader och nätter kring 11 grader. Augusti har 19,3 grader.