Strömsunds kommun · Jämtlands län
Väder i Vallåsen
I dag lätt regn och upp till 6°, 4° varmare än normalt. I morgon mulet, 5° till 6°.
Just nu i Vallåsen
Uppmätt kl 18:00 vid SMHI:s station Gäddede A (27,2 km)
Lätt regn · känns som 2°
- Vind 5 m/s västlig, byar 12
- Luftfuktighet 94 %
- Sol 08:10–15:24
I perspektiv
+4°
Dagens högsta 6° mot normalt 2° för början av november.
Ovanligt varmt – högst en dag av tio är så varm vid den här tiden på året. Jämfört med alla dagar 29 okt–16 nov 1991–2020.
8 dagar av 10: −4°–6°hälften: −1°–4°rekord för datumet
Högsta dagstemperatur den 7 november 1991–2020: 8,2° (2011) · lägsta: −7,0° (2016)
Närmaste 48 timmarna
temperatur nederbörd per timme
Vallåsen – prognos 9 dygn
normalt spann för datumet prognos
- Idag7/11Lätt regn5°6°1,4 mm82 %6 m/s6m/s
- Imorgon8/11Mulet5°6°0,2 mm43 %6 m/s6m/s
- Mån9/11Regn4°6°6,4 mm73 %7 m/s7m/s
- Tis10/11Lätt regn−3°3°4,7 mm65 %2 m/s2m/s
- Ons11/11Lätt snöfall−3°0°4,5 mm52 %3 m/s3m/s
- Tor12/11Snöfall−3°0°5,7 mm48 %3 m/s3m/s
- Fre13/11Snöfall−2°−1°3,8 mm36 %4 m/s4m/s
- Lör14/11Mulet−2°0°4,1 mm50 %3 m/s3m/s
- Sön15/11Snöfall−2°0°5,2 mm44 %3 m/s3m/s
Prognos: MET Norway (Meteorologisk institutt, CC BY 4.0), modellkörning 7/11 17:29. Det streckade normalspannet går från medelvärdet av dygnets lägsta till medelvärdet av dygnets högsta temperatur för datumet (1991–2020, SMHI:s station Jormlien).
Senaste 60 dagarna och prognosen – dag för dag mot det normala
Senaste 30 dagarna har 21 av 30 dagar varit minst en grad varmare än normalt. Snittet: +1,3° mot normalt (dagens högsta, Gäddede A).
8 september 2026idagprognos
kallare normalt varmare än normalt för datumet
Klimatet i Vallåsen månad för månad
Normalvärden 1991–2020. Färgerna visar medelvärdet för dagens högsta temperatur.
| Månad | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max (medel) | −3,7° | −3,9° | −0,2° | 4,6° | 9,9° | 15,0° | 18,1° | 16,4° | 11,3° | 4,9° | 0,2° | −2,3° |
| Min (medel) | −10,5° | −10,9° | −8,1° | −3,2° | 1,3° | 6,1° | 9,3° | 8,5° | 5,0° | 0,3° | −4,0° | −7,7° |
| Nederbörd | 109 mm | 90 mm | 87 mm | 55 mm | 47 mm | 69 mm | 79 mm | 81 mm | 94 mm | 92 mm | 87 mm | 106 mm |
| Dagar med regn ≥1 mm | 16 | 14 | 14 | 10 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 14 | 14 | 16 |
| Dagar med snötäcke | 22 | 21 | 23 | 24 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 15 | 23 |
| Dagsljus (15:e) | 5,3 h | 8,7 h | 11,8 h | 15,3 h | 18,7 h | 21,6 h | 20,0 h | 16,4 h | 13,0 h | 9,7 h | 6,2 h | 3,9 h |
Källa: SMHI:s öppna observationsdata, kvalitetskontrollerade, normalperiod 1991–2020 – temperatur och nederbörd från Jormlien (1,7 km bort); snödjup från Ankarvattnet D (18 km bort). Högsta uppmätta temperatur vid stationen under perioden: 29,5° (16 juli 2003). Lägsta: −33,8° (28 januari 1999). Så räknar vi
Klimatet i Vallåsen i korthet
- Varmaste månaden
- Juli18,1° på dagen
- Kallaste nätterna
- Februari−10,9° i snitt
- Mest nederbörd
- Januari109 mm (året 996 mm)
- Snötäcke
- 140 dagar/åroftast oktober–maj
- Dagens längd
- midsommar 21 h 44 minmidvinter 3 h 47 min
Vallåsen i Jämtlands inland har kalla, snörika vintrar och korta, milda somrar. Juli är varmaste månaden med medelmax på 18,1 grader, medan januari och februari håller sig kring minus 4 grader på dagen.
Hur kall är vintern i Vallåsen?
Vintern är lång och kall. Januari och februari är kallaste månaderna med dagstemperaturer kring minus 4 grader och nattemperaturer ner mot minus 11 grader. Mars är fortfarande vinterlik med medelmax på minus 0,2 grader, och först i maj passerar dagtemperaturen 9 grader.
När är det sommar och hur mycket snö faller?
Juli är varmaste månaden med medelmax på 18,1 grader och nattemperatur på 9,3 grader. Snön ligger länge: 21–24 dagar med snötäcke per månad från december till april, och först i juni är marken helt snöfri. Oktober har i snitt 4 snödagar, så vintern kommer tidigt.
Nederbörd och ljus
Årsnederbörden är 995 mm, betydligt mer än Stockholms 546 mm. Januari är nederbördstätast med 109 mm. Vid midvinter är dagen bara 3,8 timmar lång, mot 21,7 timmar vid midsommar. Det gör vintern mörk, medan sommaren ger ljusa nätter.
Vanliga frågor
Vilken är varmaste månaden i Vallåsen?
Juli, med medelmax på 18,1 grader och nattemperatur på 9,3 grader. Augusti är nästan lika mild med 16,4 grader på dagen.
Hur länge ligger snön i Vallåsen?
Snötäcke är normalt från november till april, med 15–24 snödagar per månad. I maj återstår i snitt 8 snödagar, och juni är snöfri.
Nederbördstätaste månaden?
Januari med 109 mm, följt av december med 106 mm. Maj är torrast med 47 mm.