Alingsås Kommun · Västra Götalands län
Väder i Alingsås
I dag mulet och upp till 5°, 3° kallare än normalt. I morgon mulet, 3° till 7°.
Källa: SMHI:s varningar. Läs mer om vad varningsnivåerna betyder.
Just nu i Alingsås
Modellvärde från MET Norway, kl 18:00
Mulet · känns som 5°
- Vind 0 m/s sydostlig
- Luftfuktighet 99 %
- Sol 07:37–16:09
I perspektiv
−3°
Dagens högsta 5° mot normalt 7° för början av november.
Svalare än vanligt – ungefär en dag av fem är så sval. Jämfört med alla dagar 29 okt–16 nov 1991–2020.
8 dagar av 10: 3°–11°hälften: 5°–10°rekord för datumet
Högsta dagstemperatur den 7 november 1991–2020: 12,1° (2006) · lägsta: −0,9° (2016)
Närmaste 48 timmarna
temperatur nederbörd per timme
Alingsås – prognos 9 dygn
normalt spann för datumet prognos
- Idag7/11Mulet4°5°–0 m/s0m/s
- Imorgon8/11Mulet3°7°–2 m/s2m/s
- Mån9/11Mulet3°6°–2 m/s2m/s
- Tis10/11Mulet4°7°–20 %3 m/s3m/s
- Ons11/11Mulet5°7°–26 %4 m/s4m/s
- Tor12/11Lätt regn3°6°4,3 mm48 %4 m/s4m/s
- Fre13/11Klart0°5°–3 m/s3m/s
- Lör14/11Mestadels klart−1°4°–3 m/s3m/s
- Sön15/11Halvklart2°6°–4 m/s4m/s
Prognos: MET Norway (Meteorologisk institutt, CC BY 4.0), modellkörning 7/11 17:29. Det streckade normalspannet går från medelvärdet av dygnets lägsta till medelvärdet av dygnets högsta temperatur för datumet (1991–2020, SMHI:s station Gendalen).
Senaste 60 dagarna och prognosen – dag för dag mot det normala
Senaste 30 dagarna har 14 av 29 dagar varit minst en grad varmare än normalt. Snittet: +0,6° mot normalt (dagens högsta, Borås).
8 september 2026idagprognos
kallare normalt varmare än normalt för datumet
Klimatet i Alingsås månad för månad
Normalvärden 1991–2020. Färgerna visar medelvärdet för dagens högsta temperatur.
| Månad | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max (medel) | 1,4° | 1,9° | 5,7° | 11,8° | 17,0° | 20,1° | 22,5° | 21,5° | 17,0° | 10,9° | 5,6° | 2,5° |
| Min (medel) | −4,0° | −4,1° | −2,4° | 0,8° | 5,0° | 8,8° | 11,1° | 10,7° | 7,3° | 3,3° | 0,5° | −2,7° |
| Nederbörd | 77 mm | 60 mm | 49 mm | 51 mm | 53 mm | 83 mm | 80 mm | 98 mm | 83 mm | 93 mm | 75 mm | 92 mm |
| Dagar med regn ≥1 mm | 12 | 10 | 9 | 9 | 9 | 11 | 10 | 12 | 11 | 13 | 12 | 13 |
| Dagar med snötäcke | 13 | 14 | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
| Dagsljus (15:e) | 7,3 h | 9,5 h | 11,9 h | 14,5 h | 16,8 h | 18,1 h | 17,4 h | 15,3 h | 12,8 h | 10,3 h | 7,9 h | 6,5 h |
Källa: SMHI:s öppna observationsdata, kvalitetskontrollerade, normalperiod 1991–2020 – temperatur från Gendalen (26 km bort); nederbörd och snödjup från Alingsås D (4,1 km bort). Högsta uppmätta temperatur vid stationen under perioden: 34,1° (31 juli 2018). Lägsta: −26,5° (22 februari 2010). Så räknar vi
Klimatet i Alingsås i korthet
- Varmaste månaden
- Juli22,5° på dagen
- Kallaste nätterna
- Februari−4,1° i snitt
- Mest nederbörd
- Augusti98 mm (året 894 mm)
- Snötäcke
- 46 dagar/åroftast december–mars
- Dagens längd
- midsommar 18 h 10 minmidvinter 6 h 29 min
Alingsås har ett klimat med milda dagstemperaturer och svala somrar. Juli är varmaste månaden med en medelmax på 22,5 grader, och årsnederbörden är 893 mm, betydligt mer än i Stockholm.
Hur varmt blir det i Alingsås?
Juli är varmaste månaden med en medelmax på 22,5 grader, följt av augusti med 21,5 grader. Juni ligger på 20,1 grader, så dagar med medelmax över 20 grader är främst aktuella i juli. Medelminimum i juli är 11,1 grader. Januari är kallaste månaden med medelmax 1,4 grader och medelminimum minus 4,0 grader.
Hur mycket snö och regn faller?
Årsnederbörden uppgår till 893 mm, jämfört med 546 mm i Stockholm. Augusti är regnigaste månaden med 98 mm, följt av oktober med 93 mm och december med 92 mm. Flest nederbördsdagar, minst 1 mm, har oktober och december med 13 dagar each. Snötäcke är vanligast i februari med i snitt 14 dagar, januari har 13 dagar. I mars avtar snön till 8 dagar och i april är det i snitt bara 1 dag. Från maj till oktober är snötäcke ovanligt.
Hur mörkt blir det på vintern?
Vid midvinter är dagen bara 6,5 timmar lång, medan den vid midsommar når 18,2 timmar. Skillnaden på nästan 12 timmar mellan årstiderna är tydlig, men Alingsås får flera timmar dagsljus även i december.
Vanliga frågor
Vilken är varmaste månaden i Alingsås?
Juli, med en medelmax på 22,5 grader. Augusti ligger nära efter med 21,5 grader.
Hur ofta ligger det snö i Alingsås?
Februari har flest dagar med snötäcke, i snitt 14, följt av januari med 13. Under mars–april avtar snön kraftigt och från maj till oktober är snötäcke ovanligt.
Vilken månad regnar det mest i Alingsås?
Augusti, med i genomsnitt 98 mm nederbörd. Oktober och december ligger nära efter med 93 respektive 92 mm.