Hoppa till innehållet
Lördag 7 november · v. 45 Kallare än normalt på 189 av 238 orter Dagens längd i Stockholm: 8 h 19 min

Stockholms stad · Stockholms län

Väder i Högdalen

I dag mestadels klart och upp till 1°, 5° kallare än normalt. I morgon halvklart, −1° till 5°.

Just nu i Högdalen

2,9°

Uppmätt kl 18:00 vid SMHI:s station Stockholm-Observatoriekullen A (8,7 km)

Mestadels klart · känns som −2°

  • Vind 3 m/s västlig
  • Luftfuktighet 90 %
  • Sol 07:21–15:41

I perspektiv

−5°

Dagens högsta 1° mot normalt 7° för början av november.

Ovanligt kallt – högst en dag av tio är så kall vid den här tiden på året. Jämfört med alla dagar 29 okt–16 nov 1991–2020.

8 dagar av 10: 2°–11°hälften: 4°–9°rekord för datumet

Högsta dagstemperatur den 7 november 1991–2020: 11,7° (2006) · lägsta: −1,5° (2016)

Närmaste 48 timmarna

temperatur nederbörd per timme

1°Mestadels klart1819201°Mestadels klart212223Söndag0°Klart000102−1°Klart0304050°Halvklart0607081°Halvklart0910114°Klart1213144°Klart1516171°Halvklart1819201°Dimma212223Måndag1°Dimma0001022°Mulet0304052°Mulet0607083°Mulet0910114°Mulet1213144°Mulet151617

Högdalen – prognos 9 dygn

normalt spann för datumet prognos

  1. Idag7/11Mestadels klart0°1°–3 m/s3m/s
  2. Imorgon8/11Halvklart−1°5°–3 m/s3m/s
  3. Mån9/11Mulet1°4°–4 m/s4m/s
  4. Tis10/11Mulet3°6°–3 m/s3m/s
  5. Ons11/11Mulet3°5°–3 m/s3m/s
  6. Tor12/11Mulet2°6°2,9 mm42 %4 m/s4m/s
  7. Fre13/11Mulet−2°3°–4 m/s4m/s
  8. Lör14/11Klart−2°2°–4 m/s4m/s
  9. Sön15/11Mestadels klart−1°3°–4 m/s4m/s

Prognos: MET Norway (Meteorologisk institutt, CC BY 4.0), modellkörning 7/11 17:30. Det streckade normalspannet går från medelvärdet av dygnets lägsta till medelvärdet av dygnets högsta temperatur för datumet (1991–2020, SMHI:s station Stockholm-Observatoriekullen).

Senaste 60 dagarna och prognosen – dag för dag mot det normala

Senaste 30 dagarna har 19 av 30 dagar varit minst en grad varmare än normalt. Snittet: +1,5° mot normalt (dagens högsta, Stockholm-Observatoriekullen A).

8 september 2026idagprognos

kallare normalt varmare än normalt för datumet

Klimatet i Högdalen månad för månad

Normalvärden 1991–2020. Färgerna visar medelvärdet för dagens högsta temperatur.

Klimatdata för Högdalen
Månadjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Max (medel)1,0°1,2°4,7°10,7°16,5°20,8°23,6°22,1°16,6°10,1°5,4°2,5°
Min (medel)−2,9°−3,2°−1,1°2,6°7,1°11,6°14,8°14,2°10,2°5,5°1,9°−1,2°
Nederbörd37 mm29 mm27 mm29 mm34 mm62 mm62 mm66 mm53 mm51 mm48 mm48 mm
Dagar med regn ≥1 mm98767999891111
Dagar med snötäcke1818121000000411
Dagsljus (15:e)7,0 h9,4 h11,9 h14,6 h17,1 h18,6 h17,8 h15,5 h12,8 h10,2 h7,6 h6,1 h

Källa: SMHI:s öppna observationsdata, kvalitetskontrollerade, normalperiod 1991–2020 – temperatur och nederbörd och snödjup från Stockholm-Observatoriekullen (8,7 km bort). Högsta uppmätta temperatur vid stationen under perioden: 34,2° (27 juli 1994). Lägsta: −21,0° (22 februari 2010). Så räknar vi

Klimatet i Högdalen i korthet

Varmaste månaden
Juli23,6° på dagen
Kallaste nätterna
Februari−3,2° i snitt
Mest nederbörd
Augusti66 mm (året 546 mm)
Snötäcke
65 dagar/åroftast november–mars
Dagens längd
midsommar 18 h 36 minmidvinter 6 h 6 min

Högdalen i södra Stockholm har varma somrar och kalla vintrar. Juli är varmaste månaden med en medelmax på 23,6 grader, medan februari är kallast med en medelmin på minus 3,2 grader.

Hur varmt blir det i Högdalen?

Sommaren är behaglig. Juli har en medelmax på 23,6 grader och en medelmin på 14,8 grader. Även juni och augusti ligger runt 21–22 grader i medelmax. Vintern är kall men inte extrem. Februari är kallaste månaden med en medelmin på minus 3,2 grader, medan medelmax i januari och februari ligger strax över noll.

Hur mycket snö och regn faller?

Årsnederbörden är 546 mm, vilket är måttligt. Augusti är nederbördsrikast med 66 mm, följt av juni och juli med 62 mm vardera. Snötäcke är vanligast december till februari med 11–18 dagar per månad. I mars är snön på reträtt, med 12 dagar snötäcke, och i april återstår i genomsnitt en enda.

Hur mörkt blir det om vintern?

Vid midvinter är dagen bara 6,1 timmar lång, medan den vid midsommar når 18,6 timmar. Skillnaden mellan årstiderna är alltså betydande, vilket är typiskt för denna latitud.

Hur jämförs Högdalen med Stockholm?

Normalvärdena kommer från Observatoriekullen i centrala Stockholm, 8,7 km bort. Högdalen beskrivs därför med samma normalvärden som huvudstaden för temperatur, nederbörd och snö.

Vanliga frågor

Vilken är varmaste månaden i Högdalen?

Juli, med en medelmax på 23,6 grader och en medelmin på 14,8 grader. Augusti är nästan lika varm med en medelmax på 22,1 grader.

När ligger snön i Högdalen?

Främst december till februari, med 11–18 dagar snötäcke per månad. I mars finns snötäcke i genomsnitt 12 dagar och i april en enda dag.

Vilken månad har mest nederbörd i Högdalen?

Augusti med 66 mm, följt av juni och juli med 62 mm vardera. November och december har flest dagar med minst 1 mm nederbörd, 11 dagar per månad.