Kumla Kommun · Örebro län
Väder i Kumla
I dag mulet och upp till 13°, 2° varmare än normalt. I morgon mulet, 4° till 12°.
Just nu i Kumla
Uppmätt kl 09:00 vid SMHI:s station Örebro Flygplats (12,6 km)
Mulet · känns som 5°
- Vind 7 m/s nordvästlig, byar 12
- Luftfuktighet 83 %
- Sol 07:34–17:56
I perspektiv
+2°
Dagens högsta 13° mot normalt 11° för mitten av oktober.
Normalt för årstiden – hälften av alla dagar ligger mellan 8° och 13°. Jämfört med alla dagar 5 okt–23 okt 1991–2020.
8 dagar av 10: 6°–15°hälften: 8°–13°rekord för datumet
Högsta dagstemperatur den 14 oktober 1991–2020: 21,6° (2018) · lägsta: 4,0° (2002)
Närmaste 48 timmarna
temperatur nederbörd per timme
Kumla – prognos 9 dygn
normalt spann för datumet prognos
- Idag14/10Mulet5°13°–45 %7 m/s7m/s
- Imorgon15/10Mulet4°12°–7 m/s7m/s
- Fre16/10Mulet11°14°2,7 mm46 %7 m/s7m/s
- Lör17/10Regn6°11°2,7 mm62 %6 m/s6m/s
- Sön18/10Mulet1°10°–5 m/s5m/s
- Mån19/10Halvklart0°10°–3 m/s3m/s
- Tis20/10Mulet4°12°–5 m/s5m/s
- Ons21/10Halvklart3°12°–4 m/s4m/s
- Tor22/10Mulet1°10°–3 m/s3m/s
Prognos: MET Norway (Meteorologisk institutt, CC BY 4.0), modellkörning 14/10 09:29. Det streckade normalspannet går från medelvärdet av dygnets lägsta till medelvärdet av dygnets högsta temperatur för datumet (1991–2020, SMHI:s station Örebro Flygplats).
Senaste 60 dagarna och prognosen – dag för dag mot det normala
Senaste 30 dagarna har 20 av 30 dagar varit minst en grad varmare än normalt. Snittet: +1,4° mot normalt (dagens högsta, Örebro Flygplats).
15 augusti 2026idagprognos
kallare normalt varmare än normalt för datumet
Klimatet i Kumla månad för månad
Normalvärden 1991–2020. Färgerna visar medelvärdet för dagens högsta temperatur.
| Månad | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max (medel) | 0,8° | 1,2° | 5,2° | 11,5° | 17,2° | 20,7° | 23,2° | 21,8° | 16,8° | 10,4° | 4,9° | 2,1° |
| Min (medel) | −5,0° | −5,1° | −2,8° | 0,7° | 5,2° | 9,4° | 11,9° | 11,0° | 7,2° | 3,2° | −0,3° | −3,3° |
| Nederbörd | 45 mm | 42 mm | 31 mm | 40 mm | 51 mm | 69 mm | 93 mm | 81 mm | 66 mm | 64 mm | 60 mm | 58 mm |
| Dagar med regn ≥1 mm | 10 | 8 | 8 | 8 | 9 | 11 | 11 | 11 | 9 | 11 | 12 | 11 |
| Dagar med snötäcke | 14 | 14 | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 | 10 |
| Dagsljus (15:e) | 7,0 h | 9,4 h | 11,9 h | 14,6 h | 17,0 h | 18,5 h | 17,7 h | 15,4 h | 12,8 h | 10,2 h | 7,7 h | 6,2 h |
Källa: SMHI:s öppna observationsdata, kvalitetskontrollerade, normalperiod 1991–2020 – temperatur från Örebro Flygplats (13 km bort); nederbörd och snödjup från Hallsberg (7,6 km bort). Högsta uppmätta temperatur vid stationen under perioden: 33,9° (8 augusti 2018). Lägsta: −28,3° (6 januari 2010). Så räknar vi
Klimatet i Kumla i korthet
- Varmaste månaden
- Juli23,2° på dagen
- Kallaste nätterna
- Februari−5,1° i snitt
- Mest nederbörd
- Juli93 mm (året 700 mm)
- Snötäcke
- 57 dagar/åroftast november–mars
- Dagens längd
- midsommar 18 h 33 minmidvinter 6 h 9 min
Kumla har varma somrar med dagstemperaturer kring 23 grader i juli och vintrar med nätter runt minus 5 grader. Juli är också den regnigaste månaden med 93 mm.
Hur varm är sommaren i Kumla?
Juli är varmast med en medelmax på 23,2 grader. Augusti följer med 21,8 grader och juni med 20,7 grader. Nattemperaturen ligger på omkring 12 grader i juli. September håller en dagstemperatur på 16,8 grader.
Hur kall är vintern i Kumla?
Januari är kallast på dagen med en medelmax på 0,8 grader, och februari ligger på 1,2 grader. Nätterna är omkring minus 5 grader i båda månaderna. Snötäcke ligger i genomsnitt 14 dagar i januari och februari, 12 dagar i mars och 10 dagar i december. Totalt blir det omkring 57 snödagar per år.
Hur mycket regnar det i Kumla?
Årsnederbörden är 698 mm. Juli är regnigast med 93 mm, följt av augusti med 81 mm. Torrast är mars med 31 mm. Antalet dagar med minst 1 mm ligger mellan 8 och 12 per månad, med flest i november.
Jämfört med Stockholm är sommardagarna nästan lika varma, 23,2 mot 23,6 grader i juli. Vinternätterna är omkring 2 grader kallare, medan antalet snödagar är något lägre, 57 mot 65 per år. Nederbörden är ungefär 150 mm högre. Värdena är SMHI:s normalvärden 1991–2020.
Vanliga frågor
Vilken är den varmaste månaden i Kumla?
Juli, med en medelmax på 23,2 grader och nätter kring 12 grader. Augusti följer med 21,8 grader.
Vilken månad regnar det mest i Kumla?
Juli är regnigast med 93 mm, följt av augusti med 81 mm. Torrast är mars med 31 mm.
Hur mycket snö blir det i Kumla?
Snötäcke ligger i genomsnitt 14 dagar i januari och februari och 12 dagar i mars. Totalt blir det omkring 57 snödagar per år.