Älvdalens kommun · Dalarnas län
Väder i Särna
I dag mestadels klart och upp till −7°, 9° kallare än normalt. I morgon halvklart, −10° till −2°.
Just nu i Särna
Uppmätt kl 18:00 vid SMHI:s station Särna A (2,1 km)
Mestadels klart · känns som −7°
- Vind 0 m/s västlig
- Luftfuktighet 97 %
- Sol 07:57–15:45
I perspektiv
−9°
Dagens högsta −7° mot normalt 1° för början av november.
Kallare än den kallaste dagen för datumet 1991–2020 (−7,1°, 2016).
Ovanligt kallt – högst en dag av tio är så kall vid den här tiden på året. Jämfört med alla dagar 30 okt–17 nov 1991–2020.
8 dagar av 10: −5°–7°hälften: −2°–4°rekord för datumet
Högsta dagstemperatur den 8 november 1991–2020: 8,7° (2005) · lägsta: −7,1° (2016)
Närmaste 48 timmarna
temperatur nederbörd per timme
Särna – prognos 9 dygn
normalt spann för datumet prognos
- Idag8/11Mestadels klart−9°−7°–1 m/s1m/s
- Imorgon9/11Halvklart−10°−2°–1 m/s1m/s
- Tis10/11Mulet−10°−3°–25 %1 m/s1m/s
- Ons11/11Mulet−6°−2°3,0 mm36 %2 m/s2m/s
- Tor12/11Lätt snöfall−5°−2°2,8 mm54 %4 m/s4m/s
- Fre13/11Mulet−7°−2°–5 m/s5m/s
- Lör14/11Halvklart−7°−2°–3 m/s3m/s
- Sön15/11Halvklart−7°0°–3 m/s3m/s
- Mån16/11Mulet−2°0°3,4 mm38 %4 m/s4m/s
Prognos: MET Norway (Meteorologisk institutt, CC BY 4.0), modellkörning 8/11 18:30. Det streckade normalspannet går från medelvärdet av dygnets lägsta till medelvärdet av dygnets högsta temperatur för datumet (1991–2020, SMHI:s station Särna A).
Senaste 60 dagarna och prognosen – dag för dag mot det normala
Senaste 30 dagarna har 22 av 30 dagar varit minst en grad varmare än normalt. Snittet: +2,0° mot normalt (dagens högsta, Särna A).
9 september 2026idagprognos
kallare normalt varmare än normalt för datumet
Klimatet i Särna månad för månad
Normalvärden 1991–2020. Färgerna visar medelvärdet för dagens högsta temperatur.
| Månad | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max (medel) | −4,7° | −3,0° | 2,0° | 7,3° | 13,4° | 17,9° | 20,6° | 18,6° | 13,5° | 6,2° | −0,2° | −4,3° |
| Min (medel) | −14,8° | −14,8° | −10,4° | −4,1° | 1,1° | 5,8° | 8,7° | 7,3° | 3,6° | −1,6° | −7,3° | −13,2° |
| Nederbörd | 38 mm | 28 mm | 27 mm | 30 mm | 59 mm | 73 mm | 79 mm | 90 mm | 59 mm | 59 mm | 49 mm | 40 mm |
| Dagar med regn ≥1 mm | 9 | 8 | 7 | 6 | 9 | 11 | 12 | 13 | 9 | 10 | 10 | 9 |
| Dagar med snötäcke | 31 | 28 | 30 | 21 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 20 | 29 |
| Dagsljus (15:e) | 6,3 h | 9,1 h | 11,8 h | 14,9 h | 17,7 h | 19,6 h | 18,6 h | 15,8 h | 12,9 h | 10,0 h | 7,1 h | 5,3 h |
Källa: SMHI:s öppna observationsdata, kvalitetskontrollerade, normalperiod 1991–2020 – temperatur från Särna A (2,1 km bort); nederbörd och snödjup från Särna D (2,1 km bort). Högsta uppmätta temperatur vid stationen under perioden: 32,1° (25 juni 2020). Lägsta: −38,1° (15 december 1996). Så räknar vi
Klimatet i Särna i korthet
- Varmaste månaden
- Juli20,6° på dagen
- Kallaste nätterna
- Januari−14,8° i snitt
- Mest nederbörd
- Augusti90 mm (året 631 mm)
- Snötäcke
- 165 dagar/åroftast oktober–april
- Dagens längd
- midsommar 19 h 36 minmidvinter 5 h 17 min
Särna ligger i norra Dalarnas inland och har ett klimat med kalla vintrar, korta somrar och snötäcke i snart ett halvår. Juli är varmaste månaden med medelmax kring 17 grader.
Hur kall är vintern i Särna?
Januari och februari är kallast, med medelmax kring minus 4 grader och nattemperaturer kring minus 9. Snön är en fast del av vardagen: normalt ligger snö hela januari och februari, och först i april börjar den släppa, med omkring 21 snödagar kvar den månaden. Även maj kan ha någon enstaka snödag.
Varmast på sommaren
Juli är den varmaste månaden med medelmax 16,8 grader, följt av augusti med 15 grader. Nattemperaturen ligger då kring 8–9 grader. Sommaren är kort – redan i september sjunker medelmax under 10 grader. Nederbörden är störst under sommaren, med augusti som nederbördsrikaste månad på 90 mm och 13 dagar med minst 1 mm nederbörd. Årsnederbörden är 631 mm, alltså något mer än Stockholms 546 mm.
Ljus och mörker
Vid midsommar är dagen 19,6 timmar lång, medan den vid midvinter krymper till 5,3 timmar. Skillnaden mellan årstiderna är stor.
Vanliga frågor
Vilken är varmaste månaden i Särna?
Juli, med en medelmax på 16,8 grader och nattemperatur kring 8,8 grader. Augusti är nästan lika varm med 15 grader på dagen.
Hur länge ligger snön i Särna?
Normalt ligger snö hela januari och februari, och det dröjer till slutet av april innan den försvinner. I november är snön tillbaka med omkring 20 snödagar.
Vilken månad har mest nederbörd i Särna?
Augusti, med 90 mm och 13 dagar med minst 1 mm nederbörd. Juli och juni kommer därefter med 79 respektive 73 mm.
Hur kalla är vintrarna i Särna jämfört med Stockholm?
I Särna är nattemperaturerna i januari kring minus 8,8 grader, mot minus 2,9 grader i Stockholm. Snön ligger också betydligt längre, med 31 snödagar i januari mot 18 i Stockholm.