Västerås kommun · Västmanlands län
Väder i Västerås
I dag halvklart och upp till 1°, 5° kallare än normalt. I morgon dimma, −1° till 3°.
Just nu i Västerås
Modellvärde från MET Norway, kl 18:00
Halvklart · känns som −1°
- Vind 2 m/s västlig
- Luftfuktighet 93 %
- Sol 07:29–15:45
I perspektiv
−5°
Dagens högsta 1° mot normalt 6° för början av november.
Ovanligt kallt – högst en dag av tio är så kall vid den här tiden på året. Jämfört med alla dagar 29 okt–16 nov 1991–2020.
8 dagar av 10: 2°–11°hälften: 4°–9°rekord för datumet
Högsta dagstemperatur den 7 november 1991–2020: 11,8° (2015) · lägsta: −2,2° (2016)
Närmaste 48 timmarna
temperatur nederbörd per timme
Västerås – prognos 9 dygn
normalt spann för datumet prognos
- Idag7/11Halvklart0°1°–2 m/s2m/s
- Imorgon8/11Dimma−1°3°–4 m/s4m/s
- Mån9/11Mulet2°4°–3 m/s3m/s
- Tis10/11Mulet2°4°–4 m/s4m/s
- Ons11/11Mulet2°5°–4 m/s4m/s
- Tor12/11Mulet3°4°2,8 mm42 %5 m/s5m/s
- Fre13/11Klart−2°3°–5 m/s5m/s
- Lör14/11Klart−2°2°–5 m/s5m/s
- Sön15/11Halvklart−1°4°–5 m/s5m/s
Prognos: MET Norway (Meteorologisk institutt, CC BY 4.0), modellkörning 7/11 17:30. Det streckade normalspannet går från medelvärdet av dygnets lägsta till medelvärdet av dygnets högsta temperatur för datumet (1991–2020, SMHI:s station Västerås).
Senaste 60 dagarna och prognosen – dag för dag mot det normala
Senaste 30 dagarna har 18 av 29 dagar varit minst en grad varmare än normalt. Snittet: +1,4° mot normalt (dagens högsta, Västerås).
8 september 2026idagprognos
kallare normalt varmare än normalt för datumet
Klimatet i Västerås månad för månad
Normalvärden 1991–2020. Färgerna visar medelvärdet för dagens högsta temperatur.
| Månad | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max (medel) | 0,2° | 0,6° | 4,6° | 11,2° | 16,5° | 20,3° | 23,0° | 21,6° | 16,4° | 9,9° | 5,0° | 1,7° |
| Min (medel) | −4,8° | −5,3° | −2,7° | 1,1° | 5,8° | 10,2° | 12,9° | 12,2° | 8,3° | 3,9° | 0,4° | −3,1° |
| Nederbörd | 37 mm | 31 mm | 27 mm | 31 mm | 42 mm | 63 mm | 72 mm | 72 mm | 45 mm | 56 mm | 53 mm | 48 mm |
| Dagar med regn ≥1 mm | 9 | 7 | 7 | 6 | 8 | 10 | 9 | 10 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| Dagar med snötäcke | 15 | 16 | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 11 |
| Dagsljus (15:e) | 6,9 h | 9,4 h | 11,9 h | 14,6 h | 17,1 h | 18,7 h | 17,9 h | 15,5 h | 12,8 h | 10,2 h | 7,6 h | 6,0 h |
Källa: SMHI:s öppna observationsdata, kvalitetskontrollerade, normalperiod 1991–2020 – temperatur och nederbörd och snödjup från Västerås (3,4 km bort). Högsta uppmätta temperatur vid stationen under perioden: 33,0° (4 augusti 2014). Lägsta: −29,5° (5 februari 2001). Så räknar vi
Klimatet i Västerås i korthet
- Varmaste månaden
- Juli23,0° på dagen
- Kallaste nätterna
- Februari−5,3° i snitt
- Mest nederbörd
- Juli72 mm (året 577 mm)
- Snötäcke
- 57 dagar/åroftast november–mars
- Dagens längd
- midsommar 18 h 44 minmidvinter 6 h 0 min
Västerås har varma somrar med 23 grader på dagen i juli och vintrar med dagstemperaturer strax över noll. Årsnederbörden är 576 mm och snö ligger i genomsnitt 57 dagar per år, flest i februari.
Hur varmt blir sommaren i Västerås?
Juli är varmast med en medelmax på 23,0 grader, följt av augusti med 21,6 grader och juni med 20,3 grader. Nätterna ligger på 12,9 grader i juli, ungefär två grader svalare än i Stockholm. September har fortfarande 16,4 grader på dagen, och i maj är dagstemperaturen redan 16,5 grader.
Hur kall och snörik är vintern i Västerås?
Januari och februari är kallast med dagstemperaturer på 0,2 respektive 0,6 grader. Nätterna sjunker till minus 4,8 grader i januari och minus 5,3 grader i februari, vilket är omkring två grader kallare än i Stockholm. December ligger på 1,7 grader på dagen.
Snötäcke ligger i genomsnitt 16 dagar i februari, 15 dagar i januari och 11 dagar i både mars och december. November har 3 snödagar och april 1. Totalt blir det 57 snödagar per år, något färre än i Stockholm.
Hur mycket regnar det och hur är ljuset?
Årsnederbörden är 576 mm. Juli och augusti är blötast med 72 mm vardera, och mars är torrast med 27 mm. Mellan 6 och 11 dagar per månad har minst 1 mm nederbörd, flest i november och december. Vid midsommar är dagen 18,7 timmar lång och vid midvinter 6,0 timmar. Värdena kommer från stationen Västerås, cirka 3 km bort, och är SMHI:s normalvärden 1991–2020.
Vanliga frågor
Vilken är den varmaste månaden i Västerås?
Juli, med en medelmax på 23,0 grader och nätter på 12,9 grader. Augusti har 21,6 grader på dagen.
Hur många dagar ligger det snö i Västerås?
I genomsnitt 57 dagar per år. Februari har 16 snödagar, januari 15 och mars och december 11 vardera.
Vilken månad regnar det mest i Västerås?
Juli och augusti med 72 mm vardera. Torrast är mars med 27 mm.