Hoppa till innehållet
Söndag 8 november · v. 45 Kallare än normalt på 207 av 238 orter Dagens längd i Stockholm: 8 h 14 min

Malung-Sälens kommun · Dalarnas län

Väder i Sälen

I dag halvklart och upp till −4°, 6° kallare än normalt. I morgon halvklart, −6° till 1°.

Just nu i Sälen

−4°

Modellvärde från MET Norway, kl 19:00

Halvklart · känns som −4°

  • Vind 1 m/s ostlig
  • Luftfuktighet 84 %
  • Sol 07:53–15:47

I perspektiv

−6°

Dagens högsta −4° mot normalt 3° för början av november.

Ovanligt kallt – högst en dag av tio är så kall vid den här tiden på året. Jämfört med alla dagar 30 okt–17 nov 1991–2020.

8 dagar av 10: −3°–8°hälften: 0°–5°rekord för datumet

Högsta dagstemperatur den 8 november 1991–2020: 9,0° (2005) · lägsta: −7,0° (1998)

Närmaste 48 timmarna

temperatur nederbörd per timme

−4°Halvklart192021−5°Klart2223Måndag00−6°Mestadels klart010203−5°Halvklart040506−5°Halvklart070809−4°Klart1011121°Halvklart131415−1°Halvklart161718−3°Halvklart192021−4°Halvklart2223Tisdag00−5°Halvklart010203−5°Halvklart040506−5°Mestadels klart070809−4°Mestadels klart1011120°Halvklart131415−1°Mulet161718

Sälen – prognos 9 dygn

normalt spann för datumet prognos

  1. Idag8/11Halvklart−5°−4°–1 m/s1m/s
  2. Imorgon9/11Halvklart−6°1°–2 m/s2m/s
  3. Tis10/11Mulet−5°0°–1 m/s1m/s
  4. Ons11/11Mulet−3°−1°–34 %1 m/s1m/s
  5. Tor12/11Snöfall−4°−1°5,4 mm58 %3 m/s3m/s
  6. Fre13/11Mulet−6°−2°–4 m/s4m/s
  7. Lör14/11Halvklart−6°−1°–3 m/s3m/s
  8. Sön15/11Halvklart−3°2°–4 m/s4m/s
  9. Mån16/11Mulet−1°1°3,8 mm36 %4 m/s4m/s

Prognos: MET Norway (Meteorologisk institutt, CC BY 4.0), modellkörning 8/11 18:31. Det streckade normalspannet går från medelvärdet av dygnets lägsta till medelvärdet av dygnets högsta temperatur för datumet (1991–2020, SMHI:s station Sälen).

Senaste 60 dagarna och prognosen – dag för dag mot det normala

Senaste 30 dagarna har 24 av 30 dagar varit minst en grad varmare än normalt. Snittet: +2,5° mot normalt (dagens högsta, Älvdalen A).

9 september 2026idagprognos

kallare normalt varmare än normalt för datumet

Klimatet i Sälen månad för månad

Normalvärden 1991–2020. Färgerna visar medelvärdet för dagens högsta temperatur.

Klimatdata för Sälen
Månadjanfebmaraprmajjunjulaugsepoktnovdec
Max (medel)−2,4°−1,3°2,9°7,9°14,3°18,4°21,1°19,2°14,1°7,2°1,1°−2,5°
Min (medel)−11,2°−12,5°−8,3°−3,0°1,1°5,5°8,5°7,4°3,7°−0,6°−5,8°−10,7°
Nederbörd59 mm36 mm39 mm53 mm66 mm87 mm89 mm108 mm78 mm96 mm78 mm62 mm
Dagar med regn ≥1 mm119891011121210121311
Dagar med snötäcke312830182000042126
Dagsljus (15:e)6,5 h9,2 h11,8 h14,8 h17,5 h19,3 h18,4 h15,8 h12,9 h10,0 h7,2 h5,5 h

Källa: SMHI:s öppna observationsdata, kvalitetskontrollerade, normalperiod 1991–2020 – temperatur och nederbörd och snödjup från Sälen (2,0 km bort). Högsta uppmätta temperatur vid stationen under perioden: 30,9° (26 juli 2008). Lägsta: −34,8° (1 januari 2002). Så räknar vi

Klimatet i Sälen i korthet

Varmaste månaden
Juli21,1° på dagen
Kallaste nätterna
Februari−12,5° i snitt
Mest nederbörd
Augusti108 mm (året 851 mm)
Snötäcke
161 dagar/åroftast oktober–april
Dagens längd
midsommar 19 h 21 minmidvinter 5 h 29 min

Sälen i Dalafjällen har snörika vintrar med snötäcke i stort sett hela månaden från december till mars och somrar där juli når en medelmax på 21,1 grader. Nederbörden är 852 mm per år.

Hur mycket snö är det i Sälen?

Snötäcket är långvarigt. I januari ligger snö i genomsnitt 31 dagar, i februari 28 och i mars 30 dagar, alltså i praktiken hela månaden. December har 26 dagar med snötäcke, november 21 och april 18. Snön kan komma redan i oktober med 4 dagar. Totalt blir det cirka 161 dagar med snötäcke per år, att jämföra med 65 i Stockholm.

Hur kall är vintern?

December och januari är kallast på dagen med omkring minus 2,5 grader. Februari har de kallaste nätterna med minus 12,5 grader i genomsnitt, och även december och januari har nätter under minus 10 grader. Dagstemperaturen ligger under noll från december till februari, och i mars stiger den till 2,9 grader.

Hur varmt blir sommaren och hur mycket regnar det?

Juli är varmast med 21,1 grader på dagen, men nätterna är svala, omkring 8,5 grader. Augusti ger 19,2 grader och juni 18,4 grader. Årsnederbörden är 852 mm. Augusti är blötast med 108 mm, följt av oktober med drygt 95 mm. Torrast är februari med 36 mm. Antalet dagar med minst 1 mm varierar från drygt 8 i februari och mars till nästan 13 i november. Jämfört med Stockholm är juli 2,5 grader svalare och januari drygt 3 grader kallare på dagen. Värdena är SMHI:s normalvärden 1991–2020.

Vanliga frågor

Hur länge ligger snön i Sälen?

Snötäcke förekommer i genomsnitt från oktober till maj och ligger i praktiken hela månaden från januari till mars. Totalt blir det cirka 161 dagar per år.

Hur kallt är det i Sälen på vintern?

Dagstemperaturen ligger kring minus 2,5 grader i december och januari. Nätterna är kallast i februari med minus 12,5 grader i genomsnitt.

Hur varmt är det i Sälen på sommaren?

Juli har en medelmax på 21,1 grader och nätter kring 8,5 grader. Augusti följer med 19,2 grader på dagen.