Borås Stad · Västra Götalands län
Väder i Rångedala
I dag mulet och upp till 4°, 2° kallare än normalt. I morgon mulet, 3° till 5°.
Källa: SMHI:s varningar. Läs mer om vad varningsnivåerna betyder.
Just nu i Rångedala
Uppmätt kl 18:00 vid SMHI:s station Rångedala A (2,3 km)
Mulet · känns som 3°
- Vind 1 m/s sydlig
- Luftfuktighet 91 %
- Sol 07:37–16:05
I perspektiv
−2°
Dagens högsta 4° mot normalt 6° för början av november.
Svalare än vanligt – ungefär en dag av fem är så sval. Jämfört med alla dagar 30 okt–17 nov 1991–2020.
8 dagar av 10: 1°–10°hälften: 4°–8°rekord för datumet
Högsta dagstemperatur den 8 november 1991–2020: 11,6° (2015) · lägsta: −3,5° (2016)
Närmaste 48 timmarna
temperatur nederbörd per timme
Rångedala – prognos 9 dygn
normalt spann för datumet prognos
- Idag8/11Mulet3°4°–1 m/s1m/s
- Imorgon9/11Mulet3°5°–2 m/s2m/s
- Tis10/11Mulet2°5°–32 %3 m/s3m/s
- Ons11/11Mulet3°6°2,6 mm36 %4 m/s4m/s
- Tor12/11Regn−1°4°3,2 mm48 %5 m/s5m/s
- Fre13/11Klart−2°3°–3 m/s3m/s
- Lör14/11Halvklart−2°5°–4 m/s4m/s
- Sön15/11Mulet2°6°–5 m/s5m/s
- Mån16/11Lätt regn1°4°3,5 mm28 %5 m/s5m/s
Prognos: MET Norway (Meteorologisk institutt, CC BY 4.0), modellkörning 8/11 18:30. Det streckade normalspannet går från medelvärdet av dygnets lägsta till medelvärdet av dygnets högsta temperatur för datumet (1991–2020, SMHI:s station Rångedala A).
Senaste 60 dagarna och prognosen – dag för dag mot det normala
Senaste 30 dagarna har 16 av 30 dagar varit minst en grad varmare än normalt. Snittet: +0,9° mot normalt (dagens högsta, Rångedala A).
9 september 2026idagprognos
kallare normalt varmare än normalt för datumet
Klimatet i Rångedala månad för månad
Normalvärden 1991–2020. Färgerna visar medelvärdet för dagens högsta temperatur.
| Månad | jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Max (medel) | 0,0° | 0,5° | 3,9° | 10,3° | 15,2° | 18,5° | 20,6° | 19,6° | 15,2° | 9,3° | 4,3° | 1,2° |
| Min (medel) | −4,2° | −4,2° | −2,8° | 1,3° | 5,3° | 9,0° | 11,4° | 11,3° | 8,0° | 4,0° | 0,5° | −2,8° |
| Nederbörd | 79 mm | 68 mm | 53 mm | 51 mm | 65 mm | 89 mm | 93 mm | 100 mm | 88 mm | 106 mm | 85 mm | 97 mm |
| Dagar med regn ≥1 mm | 13 | 11 | 9 | 8 | 11 | 12 | 12 | 13 | 12 | 14 | 14 | 15 |
| Dagar med snötäcke | 15 | 15 | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 10 |
| Dagsljus (15:e) | 7,3 h | 9,5 h | 11,9 h | 14,4 h | 16,7 h | 18,1 h | 17,4 h | 15,3 h | 12,8 h | 10,3 h | 7,9 h | 6,6 h |
Källa: SMHI:s öppna observationsdata, kvalitetskontrollerade, normalperiod 1991–2020 – temperatur och nederbörd från Rångedala A (2,3 km bort); snödjup från Borås (11 km bort). Högsta uppmätta temperatur vid stationen under perioden: 32,0° (8 augusti 2018). Lägsta: −22,0° (4 januari 1996). Så räknar vi
Klimatet i Rångedala i korthet
- Varmaste månaden
- Juli20,6° på dagen
- Kallaste nätterna
- Januari−4,2° i snitt
- Mest nederbörd
- Oktober106 mm (året 974 mm)
- Snötäcke
- 55 dagar/åroftast december–mars
- Dagens längd
- midsommar 18 h 7 minmidvinter 6 h 31 min
Rångedala har vintrar kring noll grader på dagen och somrar med en medelmax på 20,6 grader i juli. Nederbörden är riklig, 974 mm per år, och den faller många dagar året runt.
Hur varmt blir sommaren i Rångedala?
Juli är varmast med 20,6 grader på dagen och nätter kring 11 grader. Augusti ger 19,6 grader och juni 18,5 grader. I september sjunker dagstemperaturen till 15,2 grader.
Hur kall är vintern?
Januari är kallast med en medelmax på 0,0 grader, och februari ligger strax över med 0,5 grader. Nätterna ligger på minus 4,2 grader i båda månaderna. Snötäcke förekommer i genomsnitt 15 dagar i januari och februari, 11 i mars och 10 i december. Totalt blir det cirka 55 dagar per år.
Hur mycket regnar det?
Årsnederbörden är 974 mm, nästan dubbelt så mycket som i Stockholm. Oktober är regnigast med 106 mm, följt av augusti med 100 mm och december med 97 mm. Torrast är april med 51 mm. Antalet dagar med minst 1 mm är högt, från 8 i april till 14–15 i november och december, totalt omkring 143 dagar per år. Jämfört med Stockholm är juli 3 grader svalare och januari en grad kallare på dagen. Värdena är SMHI:s normalvärden 1991–2020.
Vanliga frågor
Hur mycket regnar det i Rångedala?
Årsnederbörden är 974 mm. Regnigast är oktober med 106 mm, och det blir omkring 143 dagar per år med minst 1 mm.
Vilken är den varmaste månaden i Rångedala?
Juli, med en medelmax på 20,6 grader och nätter kring 11 grader. Augusti följer med 19,6 grader.
Hur många dagar ligger det snö i Rångedala?
I genomsnitt 15 dagar i januari och februari, 11 i mars och 10 i december. Totalt blir det cirka 55 dagar per år.